Eddigi tapasztalatom alapján sokan vannak, aki nem kedvelik a gyógynövények ízét, illatát. Számtalanszor hallottam, hogy keserű, vagy egyéb más nem kedvelt ízre emlékeztette a klienseimet. Az is lehet, hogy egy-egy íz egy nem kívánatos régebbi emléket hozott elő a fogyasztójából. Ha te is ilyen cipőben jársz akkor érdemes ezt a cikket végig olvasnod!
A tinktúrák előnyei:
- Könnyű használni
- Nincs rossz ízük
- Magas a hatóanyag tartalmuk
- Bárhová magaddal viheted
- Nem kell az elkészítésével bajlódni
Tinktúrát Te magad is könnyen elkészíthetsz otthon. Csak gyógynövényre vagy gyógynövényekre és némi alkoholra lesz szükséged, és persze némi időre.
Válaszd ki a számodra legmegfelelőbb gyógynövényeket, ha nem tudsz köztük teljes mértékben eligazodni, akkor kérj segítséget megfelelő szakembertől! Ha ez meg van és már tudod, hogy milyen növényi részre, részekre lesz szükséged, akkor szerezz be 2-3 dl gyümölcs vagy gabona alkoholt (pl., pálinka vagy vodka) és öntsd egy jól zárható üveg edénybe azt. Tedd bele a gyógynövényeket és gondosan zárd le az üveget. Friss és szárított gyógynövényt is használhatsz. Csak annyi növényi részt tegyél bele, hogy teljesen ellepje az alkohol. Helyezd egy sötét hűvös helyre, de ne feledkezz meg róla, pár naponta kicsit kevergesd, rázd össze.
A legjobb időszak a tinktúra készítésre a telihold napja, vagy ha pont azon a napon nem tudtál nekilátni a folyamatnak akkor a fogyó hold idejét válaszd az elkészítés időpontjának. Fogyó hold mindig áldásos az elraktározásra. De azt is figyelembe veheted, hogy a a Holdnak melyik állatövi jegyben a legaktívabb a gyógyító hatása az adott problémádra.
Ha ezzel az egyszerű művelettel elkészültél akkor nincs más tennivalód csak várni. A szakirodalom általában 10-14 napot szokott írni, amíg egy tinktúra elkészül, én általában 28 napot (egy hold hónapot) szoktam a leszűréssel várni.
Miután leszűrted egy sűrű szitán az elegyet, tedd egy cseppentő kupakkal ellátott barna színű üvegbe a kész tinktúrát. Soha ne tedd ki közvetlen napsütésre!
A problémától és felhasznált gyógynövényektől függ, de általánosságban elmondató, hogy naponta 3×10 cseppet vízben vagy gyümölcslében feloldva fogyassz el tinktúrából. Természetesen ha nem belsőleg alkalmazandó tinktúrát készítettél (pl., feketenadálytő tinktúra) akkor azt csak külsőleg használd!
Kellemes tinktúra készítést kívánok!
Ha bármi kérdésed lenne a témával kapcsolatban bátran vedd fel velem a kapcsolatot!
Szegfűszeg tinktúrára nincs recepted?
Kedves János, a szegfűszeg tinktúrát is hasonlóan készíthetsz. Egy kisüvegbe tegyél szegfűszeget kb. félig és töltsd fel alkohollal (vodka vagy pálinka). 4 hétig hagyd pihenni sötét, hűvös helye, majd szűrd le. Jó tinktúrázást! 🙂
Köszönöm szépen. 96%-os alkohol, almaecet, desztiláltvíz keveréket használhatok vodka helyett?
Igen, használhatz. 🙂
Ha 96%-os alkoholom van és deszt.vízzel higítom mondjuk 70%-ra, akkor mi szükség van még az almaecetre?
Kedves Zsuzsa, nincs szükség almaecetre.
Üdvözlöm!
Gyógynövény helyett gyümölccsel is működhet? Fekete berkenyéből gondoltam tinktúra készítésére.
Előre is köszönöm a választ!
kedves Mirandella, igen lehet gyümölcs tinktúrákat is készíteni. 🙂